Centrum wiadomości >

USA, Chiny, Wielka Brytania, Japonia i Francja na czele wirtualnej tabeli medali Gracenote na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu

10 minut czytania | Kwiecień 2024

17 kwietnia 2024 roku, dokładnie 100 dni przed ceremonią otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, firma Nielsen's Gracenote opublikowała swoją najnowszą prognozę Virtual Medal Table (VMT) na Igrzyska w 2024 roku. Biorąc pod uwagę dostępne dane dotyczące wyników z kluczowych światowych i kontynentalnych zawodów od Letnich Igrzysk Olimpijskich 2021, Gracenote przewidział liczbę złotych, srebrnych i brązowych medali dla uczestniczących krajów i sportowców na Igrzyskach XXXIII Olimpiady. Prognoza ta jest aktualizowana co miesiąc od teraz do ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Prawie wszyscy rosyjscy i białoruscy zawodnicy byli nieobecni na międzynarodowych zawodach
od lutego 2022 roku. Nie można dokładnie przewidzieć, kto weźmie udział w Paryżu 2024 bez wyników w tym okresie. Wydaje się jednak, że udział tych sportowców będzie ograniczony i spodziewamy się, że wirtualna tabela medalowa będzie zwykle dokładnym odzwierciedleniem NOC w oparciu o dane, które posiadamy.

Migawka

Prognoza VMT firmy Gracenote przewiduje, że Stany Zjednoczone zdobędą najwięcej medali w Paryżu 2024 (123). Jeśli drużyna USA spełni te oczekiwania, będzie to jej ósme z rzędu miejsce na szczycie tabeli medalowej ostatnich Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Przewiduje się, że Chiny zajmą drugie miejsce pod względem łącznej liczby medali, ale powinny rzucić wyzwanie Stanom Zjednoczonym w walce o pierwsze miejsce pod względem liczby złotych medali. Przewidywana liczba 89 medali dla Chin byłaby równa liczbie medali zdobytych przez ten kraj w Tokio dwa lata temu. Przewidywana liczba 35 złotych medali byłaby nieco niższa niż 38 złotych medali trzy lata temu.

Oczekuje się, że Wielka Brytania osiągnie podobne wyniki jak na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich, a Gracenote VMT przewiduje dwa medale więcej niż 64 w Tokio. Złote medale mogą jednak znacznie spaść, ponieważ przewiduje się, że brytyjska drużyna zdobędzie 13 złotych medali w Paryżu. 

Francja, gospodarz igrzysk, powinna znacznie zwiększyć swój ogólny dorobek medalowy w porównaniu do 33 medali zdobytych w Tokio. Wirtualna tabela medalowa plasuje Francję na trzecim miejscu pod względem liczby złotych medali, za Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a prognozowana łączna liczba 28 złotych medali byłaby niewiele mniejsza od łącznej liczby medali zdobytych przez Francję na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich.

Oczekuje się, że Australia zajmie piąte miejsce w łącznej tabeli medalowej. 50 medali prognozowanych przez wirtualną tabelę medali Gracenote byłoby największą liczbą medali dla tego kraju od 20 lat, od czasu zdobycia dokładnie takiej liczby medali w Atenach w 2004 roku.

Rosyjscy i białoruscy sportowcy

Ponieważ zawodnicy z Rosji i Białorusi mają zakaz udziału w międzynarodowych zawodach w prawie wszystkich dyscyplinach olimpijskich od lutego 2022 r., nie jest możliwe dokładne oszacowanie potencjalnych wyników dla osób uczestniczących jako Indywidualni Sportowcy Neutralni w Paryżu 2024, chyba że rywalizowali mniej lub bardziej normalnie, jak na przykład tenisiści z tych dwóch krajów. Wydaje się jednak, że liczba zawodników z tych krajów będzie poważnie ograniczona w Paryżu, a wirtualna tabela medali Gracenote dokładnie przedstawia obecną sytuację, biorąc pod uwagę dane, którymi dysponujemy.

Pięć krajów, które zdobyły najwięcej medali

Stany Zjednoczone

(Prognoza Paryż 2024: 123medale, Tokio 2020: 113)

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone po raz kolejny znajdą się na szczycie tabeli wirtualnych medali letnich igrzysk w Paryżu. Obecna prognoza Gracenote na 123 medale to o 10 więcej niż łączna liczba medali zdobytych przez drużynę USA w 2021 roku. Jeśli ta suma zostanie osiągnięta, będzie to najlepszy wynik medalowy USA od Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku, które ucierpiały z powodu bojkotu. Drużyna Stanów Zjednoczonych ma medale w 27 różnych dyscyplinach sportowych w wirtualnej tabeli medali, o dwie dyscypliny mniej niż własny rekord olimpijski kraju wynoszący 29, który został ustanowiony w Tokio. Lekkoatletyka i pływanie są nadal kluczem do sukcesu, ponieważ przewiduje się, że prawie połowa amerykańskich medali zostanie zdobyta w tych dwóch dyscyplinach.

Chiny

(Paryż 2024: 89, Tokio 2020: 89)

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio Chiny odrobiły straty z 70 medali na Igrzyskach Olimpijskich w Rio, najniższych od 2004 roku. Obecne prognozy Gracenote na podstawie wyników, które odnotowują chińscy sportowcy, sugerują, że Chiny osiągną podobne wyniki jak trzy lata temu. Nurkowanie, strzelectwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, tenis stołowy, gimnastyka artystyczna i badminton to najważniejsze sporty, w których Chiny zdobywają medale, ale według VMT 21 sportów ma trzech najlepszych chińskich zawodników. Przewidywana liczba 35 złotych medali dla Chin oznacza, że mogą one zagrozić pozycji Stanów Zjednoczonych jako zdobywcy największej liczby złotych medali w Paryżu.

Wielka Brytania

(Paryż 2024: 66, Tokio 2020: 64)

Wirtualna tabela medali Gracenote na Paryż 2024 sugeruje, że Wielka Brytania może utrzymać swój zwycięski wynik 60 lub więcej medali na czwartych z rzędu Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Brytyjski sukces na ostatnich trzech igrzyskach olimpijskich opierał się na zdobywaniu medali w co najmniej 20 dyscyplinach sportowych, a obecna prognoza VMT sugeruje, że będzie to kontynuowane. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2012 roku Wielka Brytania zdobyła medale w co najmniej 20 dyscyplinach sportowych tylko w 1908 roku w Londynie, co było zupełnie inną erą olimpijską. 

Francja

(Paryż 2024: 55, Tokio 2020: 33)

Obecne prognozy przewidują, że Francja, gospodarz igrzysk, znacznie zwiększy liczbę zdobytych medali i niemal potroi liczbę złotych medali w porównaniu do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Letni sukces olimpijski Francji został osiągnięty w 15 do 19 różnych dyscyplinach sportowych na każdej olimpiadzie w tym stuleciu, ale medale są obecnie przewidywane w 25 różnych dyscyplinach sportowych, co jest nowym francuskim rekordem. Oczekuje się, że podczas igrzysk w Paryżu w 2024 roku Francja będzie miała najlepsze igrzyska olimpijskie od 1900 roku.

Australia

(Paryż 2024: 50 medali, Tokio 2020: 46)

Po rozczarowujących Igrzyskach Olimpijskich w 2012 i 2016 roku, Australia ponownie poprawi swoje wyniki z 2021 roku, zdobywając ponad 40 medali po raz szósty w ostatnich ośmiu igrzyskach olimpijskich. Jeśli Australia zdobędzie 50 medali, zgodnie z obecnymi prognozami, będzie to najlepszy wynik olimpijski tego kraju od Aten 2004 roku. Osiągnięcie tego celu będzie zależało od sukcesu drużyny pływackiej.

Wirtualny medal Tabela 1-10

NOCKrajZłotoSrebroBrązRazem
Stany Zjednoczone393747123
Chiny35302489
Wielka Brytania13233066
Francja2819855
Australia13191850
Japonia13162049
Włochy12201547
Niderlandy1851538
Niemcy9131436
Republika Korei941124

Kraje zajmujące miejsca od 6 do 10 w tabeli wirtualnych medali

Japonia

(Paryż 2024: 49, Tokio 2020: 58)

Po rekordowych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, oczekuje się, że Japonia nie powtórzy tego wyniku w Paryżu. Najnowsza wirtualna tabela medali Gracenote przewiduje, że japońska drużyna zdobędzie o dziewięć medali mniej niż trzy lata temu. Oczekuje się, że liczba złotych medali zdobytych przez Japonię spadnie o połowę, z 27 do 13. Przewiduje się medale w 17 różnych dyscyplinach sportowych, znacznie poniżej japońskiego rekordu 21 z Tokio 2020.

Włochy

(Prognoza Paryż 2024: 47, Tokio 2020: 40)

Włochy miały swoje najlepsze igrzyska olimpijskie w Tokio, ale wirtualna tabela medali Gracenote przewiduje jeszcze lepsze wyniki w Paryżu 2024. Przewiduje się, że dzięki potencjalnie najlepszemu w historii występowi w basenie, Włochy zdobędą rekordową liczbę 47 medali w 21 różnych dyscyplinach sportowych, o sześć więcej niż w Tokio. Włochy mogą również zbliżyć się do podważenia swojej 40-letniej najlepszej sumy 14 złotych medali, ustanowionej na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku. VMT przewiduje, że Włochy zdobędą ósmy co do wielkości złoty medal, za Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Francją, Holandią, Wielką Brytanią, Australią i Japonią.

Niderlandy

(Paryż 2024: 38, Tokio 2020: 36)

Dwa lata po swoich najlepszych Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, holenderska drużyna ma osiągnąć podobny wynik w Paryżu w przyszłym roku i być może ustanowić kolejny rekord. Na czterech z ostatnich sześciu igrzysk olimpijskich Holandia zdobyła medale w 11-13 dyscyplinach sportowych, a letnie igrzyska w 2024 roku zapowiadają się podobnie. Sukces w tym roku będzie jednak zależał przede wszystkim od trzech dyscyplin: wioślarstwa, kolarstwa torowego i lekkoatletyki.

Niemcy

(Paryż 2024: 36, Tokio 2020: 37)

Liczba medali zdobytych przez Niemcy spadła na sześciu z siedmiu letnich igrzysk olimpijskich od czasu zjednoczenia, a wytchnienie przyniósł jedynie Londyn 2012. Wygląda na to, że Paryż 2024 może kontynuować ten trend, a wirtualna tabela medali Gracenote przewiduje 36 medali, o jeden mniej niż w Tokio. Przewiduje się, że niemiecka drużyna zdobędzie medale w zaledwie 18 dyscyplinach sportowych, co jest drugim najniższym wynikiem od czasu zjednoczenia, po Londynie 2012 i Tokio 2020. Niemcy nie dominują już w żadnym sporcie, a VMT nie przewiduje więcej niż czterech medali dla niemieckiej drużyny w jednej dyscyplinie.  

Republika Korei

(Paryż 2024: 24, Tokio 2020: 20)

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 były rozczarowujące dla Republiki Korei. 20 medali, w tym sześć złotych, to najniższe wyniki dla tego kraju od czasu zdobycia odpowiednio 19 i sześciu medali na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku. Perspektywy na Paryż 2024 wyglądają lepiej, a koreańscy zawodnicy mają zdobyć 24 medale, w tym dziewięć złotych. Byłby to najlepszy olimpijski wynik Korei od 2012 roku.

Wirtualny medal Tabela 11-20

NOCKrajZłotoSrebroBrązRazem
Kanada67922
Hiszpania551020
Węgry58619
Brazylia94518
Turkiye46313
Etiopia35513
Uzbekistan32813
Ukraina32813
Georgia35412
Dania52411

Tabela wirtualnych medali 21-30

NOCKrajZłotoSrebroBrązRazem
Polska45211
Nowa Zelandia44311
Belgia36211
Serbia52310
Rumunia23510
Kazachstan21710
Szwecja5229
Iran4239
Jamajka3519
Kenia3339

Informacje o wirtualnej tabeli medali Gracenote

Wirtualna tabela medali Gracenote to model statystyczny oparty na wynikach indywidualnych i drużynowych z poprzednich igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i pucharów świata w celu prognozowania najbardziej prawdopodobnych zdobywców złotych, srebrnych i brązowych medali w poszczególnych krajach. Informacje te są prezentowane w postaci prostych do zrozumienia prognoz i płynnych kanałów danych, które umożliwiają nadawcom, wydawcom mediów i operatorom płatnej telewizji dostarczanie unikalnych historii olimpijskich w sieci, na urządzeniach mobilnych i w mediach. 

O Gracenote

Gracenote to jednostka biznesowa Nielsen zajmująca się rozwiązaniami w zakresie treści, dostarczająca metadane rozrywkowe, identyfikatory treści i powiązane oferty wiodącym światowym twórcom, dystrybutorom i platformom. Technologia Gracenote umożliwia zaawansowaną nawigację i odkrywanie treści, dzięki czemu konsumenci mogą łatwo łączyć się z muzyką, programami telewizyjnymi, filmami i sportem, które kochają, zapewniając jednocześnie potężną analizę treści, która upraszcza podejmowanie złożonych decyzji biznesowych.

O Nielsenie

Nielsen kształtuje światowe media i treści jako globalny lider w dziedzinie pomiaru widowni, danych i analiz. Dzięki naszemu zrozumieniu ludzi i ich zachowań we wszystkich kanałach i platformach, dajemy naszym klientom niezależne i użyteczne informacje, dzięki którym mogą oni połączyć się i zaangażować ze swoimi odbiorcami - teraz i w przyszłości. Nielsen działa na całym świecie w ponad 55 krajach. Dowiedz się więcej na stronie www.nielsen.com i połącz się z nami w mediach społecznościowych (Twitter, LinkedIn, Facebook i Instagram).